Svatební zvyky a svatební tradice

Svatba si dodnes zachovala svůj význam důležité společenské události a těší se velké historické i kulturní vážnosti. Je to obřad, ve kterém dochází k symbolickému spojení dvou lidí v partnerství, které požívá velké všeobecné úcty.

Svatba v sobě zahrnuje značné množství rituálů a tradic, které jsou stále dodržovány.

Svatební koláčky

Rozdávají se příbuzným, přátelům, sousedům a kolegům z práce. Koláčky by měli mít nejméně tři různé náplně a jsou považovány za vizitku kuchařského umění nevěsty.

Svatební kytice

Nevěsta má vidět svatební kytici až ve svatební den, a to až jí přinese ženich.

Družičky

Svobodné dívky, které doprovázejí nevěstu. Mají mít podobné šaty jako nevěsta, aby zmátly zlé duchy, kteří se snaží svatbu překazit.

Požehnání rodičů

Oba snoubenci poděkují před svatebním obřadem za dobré vychování jejich partnera a požádají o požehnání. Dostanou-li je, bude manželství šťastné.

Svatební prsteny

Výměna snubních prstenů symbolizuje neodvolatelnou volbu partnera.

Průběh fotografování svatby
Házení rýže

Oba novomanželé jsou při odchodu z obřadní místnosti zasypáni rýží, aby jim bylo dopřáno hojně potomků.

Koule na noze

Kamarádi připevní ženichovy těžkou vězeňskou kouli řetězem ke kotníku. Nevěsta musí zkusit řetěz přepilovat, nebo si výkupným klíče od kamarádů vykoupit.

Rozbíjení talířů

Po uvítacím přípitku musí novomanželé zamést střepy, které symbolizují štěstí. Společným zametáním prokazují vůli spolupracovat a jejich manželství pak bude harmonické.

Krmení polévkou

Číšník na začátku svatební hostiny sváže novomanžele velkým bílím ubrusem a ti společně pojídají polévku z jednoho talíře. Prokazují tak vzájemnou spolupráci, ale především, že si budou ze společného krajíce spravedlivě rozdělovat.

Svatební fotograf - správný výběr
Svatební dort

Svatební dort symbolizuje plodnost. Říká se, kdo bude mít při zpracování dortu ruku navrch, bude mít navrch i v manželství. Dříve se kus dortu zakopával do země, aby byla zaručena hojnost v domě.

Házení kytice

Na závěr svatebního dne si nevěsta stoupne zády ke svatebním hostům, kteří se rozestoupí kolem ní a přes levé rameno vhodí kytici mezi ně. Říká se, že ta svobodná dívka, která první květinu chytí, bude další nařadě s vdavkami.

Přenášení přes práh

Ženich přenáší nevěstu přes práh společného domova, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům.

Manželství je plné starostí a trnů, ale nese ovoce, které se jinde nerodí.